"Jsme mírně optimističtí, protože na rozdíl od loňského roku nám nabídka brigád pomalu stoupá po celé České republice. Začalo to ve Středočeském kraji, postupně se ta nabídka přelila i do krajů ostatních. Není to zvýšení velké, bavíme se o deseti dvaceti procentech, ale přesto je příjemné, protože ten loňský rok byl nic moc," řekl jednatel pracovní agentury Job-centrum Ostrava Radovan Burkovič.
Firmy podle něj ale objednávají brigádníky, až když je opravdu potřebují, těsně předtím, než začnou dovolené. Ze stavebnictví nyní velká poptávka není, spíše z lehkého a potravinářského průmyslu. "Samozřejmě budou veškeré sezonní práce. Už teďka evidujeme poptávky na prodejce zmrzliny, na pomoc na koupalištích a volnočasové aktivity od dětských táborů až po plavčíky," řekl Burkovič. Lidé podle něj mají zájem nejvíce o práci v administrativě, tam ale moc příležitostí není.
Jednatel Job-centra uvedl, že mzdy za brigády spíše stagnují. "Firmy mají velké rozpětí, některé se snaží držet na minimech kolem 54 korun na hodinu hrubého a přidávat jenom na prémiích," řekl Burkovič. Podle regionů se mzdy liší, v kraji se podle něj pohybují nejčastěji od 60 do 70 korun.
"Stále více brigádníků využívá toho, že pokud nelze sehnat člověka na dané místo za dané peníze, tak firma třeba na poslední chvíli nabídku zvýší. Někteří třeba volají až těsně před koncem pracovní doby a ty zbývající místa si rozebírají většinou za vyšší mzdu o pět, deset, patnáct korun," řekl Burkovič.
Určité pozice, kde se požaduje nějaká kvalifikace, agentury ani nejsou schopny obsadit. A před studenty dostávají přednost nezaměstnaní nebo důchodci. "Důchodci jsou velká konkurence, protože mají pracovní návyky, umí spoustu věcí, za svůj život vystřídali více pozic, ještě mívají třeba vazačský průkaz, umí řídit vysokozdvižný vozík, mají řidičák na náklaďák, takže můžou nabídnout daleko víc než ten student," řekl Burkovič. Studentům konkurují i nezaměstnaní, kteří jsou flexibilní a mají sto procent volného času.
Také marketingová manažerka společnosti Trenkwalder Barbora Bočková řekla, že firmy na brigády příliš neberou studenty. Snaží se využít spíše děti zaměstnanců, jejich příbuzné a známé. "Pokud přijde nějaký student a chce brigádu třeba v půlce srpna na týden nebo na dva, tak téměř nemá šanci. Agentury většinou obsazují dlouhodobé brigády, to znamená na celé prázdniny nebo i na tři měsíce," řekla. Na jednorázové brigády se podle ní v první řadě berou nezaměstnaní. "Víme, že jsou neustále po ruce a jsou zvyklí na nárazovky, mají zkušenosti, už roky takhle pracují," řekla manažerka.
Studenti se podle ní dostávají na brigády do firem spíše přes své rodiče nebo i na praxi. "Také často jezdí do zahraničí například na různé sběry ovoce. Pak jsou ještě různé konference, festivaly a podobně, kdy třeba roznášejí letáky nebo pracují jako obsluha u stánků s občerstvením," řekla Bočková.
zdroj: ČTK