"Soutěže jako stavba roku mají mimořádný význam. Každý, kdo má oči otevřené, si pamatuje, jak ta země vypadala před 25 lety. Ta změna je v podstatě neuvěřitelná," řekl na úterním slavnostním vyhlášení ministr obrany a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra (ODS).
Porotu podle jejího předsedy prorektora Českého vysokého učení technického Miroslava Pavlíka zaujalo sladění moderní stavby a okolí zástavby v městské památkové rezervaci. "Areál je umístěn do bývalého areálu porodnice v prostoru Dómského pahorku. Zaujalo nás tvarosloví budov i barevné řešení, které se jednoznačně hlásí k výrazovým prostředkům tohoto regionu," citoval Pavlík z verdiktu poroty. Domov pro 108 seniorů město slavnostně otevřelo v říjnu 2009. Umožnila ji to dotace 110 milionů korun, ke které město muselo dalších 80 milionů korun přidat.
Druhé místo si ze slavnostního odpoledne odneslo město Chomutov za stavbu zimního stadionu. Podle Pavlíka porotu zaujala i důsledná snaha o úsporu energie při provozu budovy, která využívá i odpadní teplo. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ocenila i autora originálního statického řešení zastřešené haly Vladimíra Janatu, který se podílel i na stavbě pražské O2 arény.
O jediný hlas třetí byla stavby lanové dráhy k zámečku Větruše v Ústí nad Labem. Jak připomněl prorektor Pavlík, stavba budila i v době svého vzniku rozporuplné reakce laické i odborné veřejnosti. Porota ji ocenila jako progresivní počin, chválila i její bezbariérové provedení. Kritici stavby z řad ústeckých iniciativ, tamní pirátské strany nebo zelených ale tvrdí, že město zaplatilo 80 milionů Kč za něco, co nepotřebovalo. Lanovka je navíc podle nich předražená.
Čestné uznání si odnesla regenerace Křinického náměstí v Krásné Lípě, kde porotu zaujala imitace toku původní říčky v dlažbě náměstí i kvalita řemeslného zpracování celé stavby.
zdroj: ČTK