Jak nejlépe bojovat se sněhem?

Sněhová nadílka každoročně potrápí nejednoho majitele rodinného domku, chaty nebo chalupy. Kromě chodníků a příjezdových cest může narušit plány i zapadlý výjezd z garáže. A v klidu nemohou zůstat ani majitelé či správci bytových domů, kteří mají ve správě i přilehlé chodníky, ti navíc zodpovídají i ostatním za vzniklé škody či úrazy vinou náledí či neodklizeného sněhu. Základem spokojené zimy, kterou neruší nárůst stresu s každou další sněhovou vločkou, je správná volba způsobu odklízení sněhu. K rodinnému domku v hlavním městě často postačí koště nebo hrablo, v oblastech s pravidelnou nadílkou sněhu pak bude efektivnější zvolit vhodnou frézu. Tipy, jak bojovat se sněhem, přináší Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

S menší nadílkou si poradí koště a hrablo

Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo a koště postačí. Výběr vhodného hrabla ale nepodceňujte. „První, na co je třeba dávat pozor, je pevná spodní hrana lopaty hrabla. Tato hrana je nejvíce namáhána, právě ona seškrabuje sníh z podkladu. Nejlevnější hrabla mají tuto hranu plastovou. Plast se rychle obrušuje, prohýbá se, a takovéto hrablo se hodí maximálně na tenkou vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Stačí 15 cm mokrého sněhu a hrablo se začne prohýbat, kroutit a je nepoužitelné. Hrana kvalitního hrabla musí být kovová a dostatečně pevná,” radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Velikost hrabla pak volte podle plochy. Pokud potřebujete prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte běžně s hrablem o šířce okolo 40–50 cm. Prohazujete-li pravidelně parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po hrablech se šířkou okolo 60–75 cm.

Pro úklid větších ploch je klíčový výběr vhodné sněhové frézy

Sněhové frézy pomohou s úklidem větší plochy, na kterou běžné hrablo již nestačí. Šetří tak nejen čas, ale také fyzické síly. Výběr frézy závisí na typu povrchu a frekvenci úklidu. „Sněhové frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií proto vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat,” doporučuje Petr Tichý, Hecht. Vybrat si můžete od menších a levnějších elektrických fréz, přes akumulátorové frézy až po silné benzínové. Elektrické a akumulátorové frézy zpravidla bývají řešeny jako jednostupňové. To znamená, že šnek frézy v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje. Jsou vhodné pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách. Tyto frézy jsou lehké, snadno ovladatelné, ovšem výkon se nemůže rovnat silnějším dvoustupňovým frézám. Dvoustupňová fréza v prvním stupni pomocí pevného ocelového šneku odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, které sníh dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než 10 m. Díky většímu záběru a výkonu jsou proto dvoustupňové frézy vhodné i na úklid větších ploch v oblastech, kde pravidelná nadílka sněhu není ničím výjimečným.