Moravskoslezské krajské nemocnice na poplatcích získaly 105 mil.

Šestice moravskoslezských krajských nemocnic, které fungují jako příspěvkové organizace, loni získala na zdravotnických poplatcích zhruba 105 milionů korun. Nová vláda ale počítá se zrušením většiny lékařských poplatků, už od ledna se navíc neplatí denní stokorunový poplatek za hospitalizaci. Výpadků příjmů se však kraj neobává. Počítá s tím, že mu finanční výpadek z regulačních poplatků bude kompenzován navýšením úhrad od zdravotních pojišťoven, řekl ČTK hejtmanův náměstek Jiří Martinek (ČSSD). 

Většina regulačních poplatků byla loni vybrána právě za hospitalizace, celkem to bylo 67 milionů korun. V ambulancích a lékárnách pacienti zaplatili 31 milionů korun a za pohotovostní službu zhruba sedm milionů korun. 
    
Stokorunový poplatek za hospitalizace k letošnímu 1. lednu zrušil Ústavní soud. Připravena byla novela, která poplatek snižovala na 60 korun a osvobozeny od něj měly být děti. Sněmovna však novelu nestihla do konce roku projednat, a tak se od počátku letošního roku neplatí nic. "Zrušením hospitalizačního poplatku bude výpadek u všech krajských nemocnic velmi významný, neboť převážná část poskytované péče je na lůžkových odděleních a lůžkách dlouhodobé ošetřovatelské péče. Výpadek u každé z nich bude kolem deseti milionů korun," uvedl Martinek. 
    
Podle něj však vedení kraje i přesto se zrušením těchto poplatků souhlasí. "Tyto poplatky totiž hlavně pro skupinu seniorů, sociálně slabých a chronicky nemocných pacientů znamenají vynaložení významné části jejich příjmů, a kromě toho doplácí často ještě za užívané léky," vysvětlil Martinek. 
    
Kraj naopak stejně jako nová vláda podporuje zachování regulačního poplatku na pohotovosti, který je nyní 90 korun. Pohotovosti podle Martinka v minulosti pacienti zneužívali. "Odkládali návštěvu ambulancí z důvodu vysoké návštěvnosti v době ordinačních hodin," vysvětlil Martinek, který počítá s tím, že propad příjmů nebude muset kraj hradit z vlastních prostředků. Kraj proto nepředpokládá, že by kvůli zrušení regulačních poplatků musel nemocnicím navyšovat provozní příspěvky. 
    
"Vzniklý výpadek příjmů bude poskytovatelům kompenzován zdravotními pojišťovnami po příslušném navýšení zdrojů ze státního rozpočtu, zejména zvýšením platby za státní pojištěnce," uvedl Martinek. 
    
S touto variantou počítá i nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). "Letos je to výpadek dvou miliard v lůžkové péči. Po dohodě s panem premiérem (Bohuslavem Sobotkou) předpokládáme, že peníze půjdou ze státní rozpočtové rezervy do zdravotního pojištění a pak přímo do nemocnic," řekl už dříve Němeček. 
 
zdroj: ČTK