Příspěvek na OZE letos činí 583 korun za megawatthodinu elektřiny, od příštího roku by podle vládního návrhu měl dosáhnout nanejvýš 495 korun za megawatthodinu.
"Žádáme, aby Poslanecká sněmovna podpořila návrh na 495 korun, s tím, že vysíláme signál, že to pro nás není konečná. Tyto poplatky podniky výrazně zasahují. Je to zásadní problém, který je nyní v rukou poslanců," řekl včera po jednání ostravské pracovní skupiny náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.
Vitásková poslancům z hospodářského výboru řekla, že ji zástupci Mittalu navštívili několik dní před pádem Nečasovy vlády s tím, že dlouhodobě jednají právě o vývoji cen energií v České republice a zajímá je dopad obnovitelných zdrojů. "Tato společnost platí za obnovitelné zdroje 500 milionů ročně a je to nad jejich možnosti. A rozhodují se, že skončí výrobu právě v Ostravě, což s sebou nese s jejich spojenými společnostmi 8500 zaměstnaneckých míst. Pan Mittal se připravuje, že bude tuto výrobu stěhovat do Polska," řekla Vitásková.
Podle člena představenstva AMO Jana Rafaje ale na schůzce nebylo řečeno, že se výroba z Ostravy přesune jinam. "V kontextu vysokých poplatků za OZE bylo zmíněno, že pro globálního investora jsou země s vyššími výrobními náklady logicky méně atraktivní než země, kde jsou náklady na výrobu nižší," uvedl Rafaj.
Šéf Vítkovic Světlík mluvil o možném přesunu části výroby z Česka do Polska loni při otevření nové linky v polském Sosnovci. Řekl tehdy, že se obává, že další rozvoj v České republice není možný, protože problémy s dalším růstem nákladů budou značné. Pro Polsko podle něj hovoří stabilnější prostředí i minimální poplatky.
Podle zástupců největších odběratelů elektřiny, kteří se na podzim sešli v Ostravě, může kvůli poplatkům na OZE až o polovinu stoupnout počet firem, které budou ve ztrátě. Může se stát i to, že některé firmy odejdou nebo zkrachují. Týká se to zejména odvětví hutnictví, strojírenství, těžké chemie a sklářství. "Sedmdesát procent českého průmyslu vlastní zahraniční investoři. Pokud mají globální síť a své fabriky hned vedle, tak tu výrobu přesunou," řekl tehdy Světlík. Masivní poplatky podle něj budou generovat velká rozhodnutí. "Ta budou nevratná, protože průmysl vyženeme z této republiky jenom jednou," řekl Světlík.
zdroj: ČTK