Uvolnění hranic a blížící se prázdniny nahrávají zlodějům
Letní měsíce každoročně nahrávají zlodějům, letos se jejich šance ještě zvyšují. Lidé jsou kvůli téměř dvouměsíčnímu uzavření hranic hladoví po dovolených v zahraničí, ale i po tuzemsku. S otevřením ubytovacích zařízení a restaurací se postupně vrací život zpět k normálu. Školáci však stále nemají plnohodnotnou výuku a s přibývajícími slunečnými dny tak lidé odjíždějí nejen na chaty v rámci republiky, ale i na dovolené do zahraničí, zatímco jejich byty a domy zůstávají nezabezpečené a bez dozoru. Zloději to vědí a v tento čas jim každoročně začínají žně, letos díky koronavirové pandemii dokonce o několik týdnů dříve.
Během loňských prázdnin napáchali zloději vysoké škody po vloupání, které přesáhly 183 milionů korun, tedy o 41 milionů korun více, než tomu bylo o prázdninách v roce 2018. Průměrné denní škody se tak vyšplhaly ke 3 milionům korun. Průměrná objasněnost těchto případů dosahovala pouze 20 %. Nejvíce zloději kradli v Praze, druhé místo v pomyslném žebříčku patří Středočeskému kraji, dále pak Moravskoslezskému a Jihomoravskému kraji. Krádeže mají na vině nejčastěji recidivisté, jejich počty vloupání se v letních měsících zvyšují, právě díky prázdným domům a bytům, kdy lidé odjíždí na dovolené.
Zloději kradou v prázdných bytech a domech, ale i za přítomnosti obyvatel
„Přestože se neustále množí případy vloupání za přítomnosti obyvatel, pro zloděje je samozřejmě jednodušší, když v bytě či domě nikdo není. Období letních dovolených jsou pak pro zloděje doslova žně. Kromě základní opatrnosti, jako je například nesdělování odjezdu na dovolenou skrze sociální sítě nebo řádného fyzického zabezpečení, je proto důležité zabezpečení i formou poplachových systémů,“ říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group a dodává: „Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany, který umožní sledovat byt či dům. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí, dispečeři PCO ihned vysílají zásahovou skupinu, která vyjíždí na místo obratem. Pokud by opravdu došlo k vloupání, byt může hlídat až do příjezdu policie a po zadokumentování stop i zajistit opravu dveří, pokud došlo k jejich poškození. Jedno vloupání s poškozením vstupních dveří totiž z bytu udělá samoobsluhu klidně ještě na další týden. Zároveň nedoporučuji spoléhat se na obyčejné alarmy, které pořídíte například v hobby marketech nebo na e-shopech se spotřební elektronikou, které v případě poplachu pouze odešlou informativní SMS majiteli a tím jejich činnost končí. Navíc v případě vzniklé škody nejsou certifikované ani jako nejnižší stupeň zabezpečení, pokud budete žádat náhradu od pojišťovny.“
Zloději stále častěji vytipovávají své oběti vloupání také prostřednictvím sociálních sítí. Nejpopulárnější a nejnebezpečnější pro odhalování soukromí je Instagram, kde většina uživatelů nemá soukromý účet. Hashtagy typu „dovolená“, „konečně pryč z ČR“, „ahoj za 14 dní“ „jedeme do Chorvatska“ apod. jsou pro zloděje vítanou pozvánkou do prázdného bytu či domu.
Vymýšlejí ale i stále sofistikovanější metody vytipovávání nemovitostí, jako je nedávný případ v obcích Měřín a Netín, kde podle místních obyvatel zloději mapovali a vytipovávali nemovitosti ve večerních hodinách pomocí dronů, které jim přelétali nad střechami domů.