Výstava je věnována 130. výročí Pohorské jednoty Radhošť. Skládá se z osmi panelů, na kterých je prostřednictvím časové osy prezentována činnost jednoty. "Ta je nejstarším turistickým spolkem nejen v naší zemi, ale také na území celého bývalého Rakousko - Uherska. V době své největší slávy měla přes pět a půl tisíce členů. Mezi ně patřil Tomáš Garrigue Masaryk," uvedl Žárský.
Jednota vybudovala v Beskydech celou řadu významných staveb. Významně tak přispěla k budování turistické infrastruktury. Stavby architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách v čele s Libušínem jsou těmi nevýznamnějšími.
"Návštěvníci výstavy se ale dozví spoustu dalších zajímavých informací. Unikátní jsou především použité dokumenty a historické fotografie, které takto komplexně může veřejnost vidět vůbec poprvé," doplnil emeritní náčelník Pohorské jednoty Radhošť Jan Šrubař.
Na výstavních panelech je v jejich horní části znázorněna časová osa, takže návštěvník výstavy má jasný přehled o tom, co se v časovém úseku v turistice v Beskydech dělo. Grafika panelů vychází se vzorů a barev interiéru chaty Libušín. Požárem zničené památce má putovní výstava pomoci. Její součástí je pokladnička z Valašského Muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Do ní budou lidé moci přispívat na obnovu chaty.
Výstava se postupně objeví i v Ostravě či ve Zlíně, celkem bude na 19 místech. Někde se zdrží týden, jinde kratší dobu. Objeví se například i na vrcholu Velkého Javorového, kde se 13. a 14. září uskuteční oslavy 130 let Pohorské jednoty Radhošť. Ukončena bude 5. prosince v Senátu.
Chatu Libušín, kde fungovala restaurace, plameny zachvátily počátkem března. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem chat, se rozhodlo zbytky stavby zachovat, aby pomohly připravit projektovou dokumentaci pro vědeckou rekonstrukci. Náklady na opravu se odhadují na 80 milionů korun.
Obnova by mohla být hotová do tří let. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, další investice, třeba nový protipožární systém, by měl být uhrazen z veřejné sbírky a darů firem, měst, obcí a krajů. Libušín patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899.
zdroj: ČTK