"Já jsem se do školy těšil tak půl na půl. Ale beru to z té lepší půlky," řekl hned na začátku školního roku sedmiletý Alexander, který dnes nastoupil do druhé třídy. Společně s ním do lavic jednotřídky usedlo dalších 11 dětí. Pět z nich v roli prvňáčků. "Já jsme se do školy těšila moc. Plakala jsem, že jsem se nemohla učit," řekla dívka, která do školy dnes ráno zamířila úplně poprvé.
A nejen budovu školy budou mít hrčavské děti v letošním roce novou. Starší žáci si musejí zvykat i na novou paní učitelku. "Už jsme byla v důchodě. Přišla nabídka, kterou jsem ani nemusela zvažovat. Hrčava je moje srdeční záležitost. Narodil se tady můj dědeček," řekla čtyřiašedesátiletá Libuše Jožowiczová.
Své nové učitelské mise se nebojí, ale jisté pochybnosti přiznává. "Z malých škol mám zkušenosti. Řadu let jsem byla ředitelkou školy v Hrádku. Ještě nikdy jsem ale neučila v jedné třídě žáky pěti ročníků," vysvětlila. O práci pro sebe či časem pro svou nástupkyni obavu zatím nemá. I když je v Hrčavě dnes podstatně méně školou povinných dětí než v minulosti. "Dívala jsem se do záznamů. Byly roky, kdy tu do školy chodilo až 50 dětí. Dnes jich mám 12. Devět dalších navštěvuje školku," řekla učitelka.
Starosta malé beskydské obce s 250 obyvateli Petr Staňo spatřuje v budově školy šanci na budoucí prosperitu Hrčavy. "Hrozilo, že tady škola zanikne. Kdyby se to opravdu stalo, mladé lidi bychom tady už neudrželi. Už tak to je těžké. Chybí práce," řekl.
Budova nové, moderní a nízkoenergetické školy vyrostla na základech původní montované stavby. Ta byla postavena jen na dočasnou dobu a vydržela o mnoho let navíc. Projekt si vyžádal náklady kolem 8,6 milionu korun. Financován byl z prostředků EU, obce a kraje. Součástí stavby je i úprava okolí budovy, kde vzniká nové hřiště.
Původní škola se začala bourat letos v únoru. Děti v době stavebních prací navštěvovaly školu v Písku. Kvůli vysokým nákladům na dopravu ale nakonec starosta rozhodl o přestěhování do kulturního domu. Už v březnu začala výstavba nové budovy. Její otevření k prvnímu dni nového školního roku se ale nepodařilo.
"Při zaměření se zjistila odchylka oproti katastrální mapě. Proto stavba nebyla zkolaudována. Je to sice jen otázka jednoho papíru, ale pro jistotu jsme děti do budovy dnes ještě nepustili," doplnil starosta. Dořešení nesrovnalostí potrvá asi týden. Pak by se děti měly z těch provizorních přestěhovat do nových prostor.
zdroj: ČTK